Akademia Techniczno-Humanistyczna

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279349 lub 350
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961
NIP: 547-194-37-84
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Identyfikator:
ATH_Bielsko_Bialakonto bieżące:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
(skrót handlowy
Bank Pekao S.A.)
02 12404142 11110000 48278261

Inne konta:
Studia Podyplomowe
21 12404142 11110010 54573476
Kursy
66 12404142 11110010 54573636
Konferencje
73 12404142 11110010 54572831

info.ath.bielsko.pl
Portal informacyjny Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku-Białej
redaktor naczelny:
Małgorzata Skrzypek
tel. 33 8279372
mskrzypek@ath.bielsko.pl

Jedyna publiczna akademicka uczelnia na Podbeskidziu

WBMiI - mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, informatyka
WIMBiŚ - inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, budownictwo, ochrona środowiska, włókiennictwo
WZiT - zarządzanie, transport, socjologia, analityka i komunikacja w biznesie
WHS - filologia polska, filologia słowiańska, filologia angielska, filologia hiszpańska, pedagogika
WNoZ - pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne

Piknikiem Naukowym na Rynku Starego Miasta, 13 maja zakończył się XVIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Hasło tegorocznego wydarzenia: Zaskoczenie i zdziwienie są początkiem zrozumienia, doskonale współgrało z bogatym i różnorodnym programem, obfitującym w tematy, które sądząc po reakcjach uczestników, nie raz wywołały zaskoczenie i zdziwienie wzbudzając żywe zainteresowanie. Inaugurację Festiwalu, w dniu 12 maja, poprzedziło IV Beskidzkie Dyktando Festiwalowe pod patronatem prof. Jerzego Bralczyka, przygotowane przez pracowników katedr polonistycznych oraz Urząd Miejski w Bielsk-Białej. 

Po dyktandzie, tradycyjnie, odbyło się spotkanie z profesorem Bralczykiem. Głównym tematem dyskusji był język promocji i reklamy; jednak profesor poruszał także inne zagadnienia językoznawstwa, między innymi te z dziedziny etymologii. Dla wielu zaskoczeniem było na przykład początkowe znaczenie słowa miłość.

Gościem specjalnym Festiwalu był o. Maciej Zięba, który wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Próg, który świat przekracza w człowieku, jest progiem zdumienia”, nawiązujący do hasła festiwalu.

Cytat zaczerpnięty z „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II stał się podstawą do ciekawych rozważań z pogranicza nauki i religii o potrzebie i poszukiwaniu sensu. Przywołując myśli filozofów, o. Maciej Zięba udowadniał, że zdumienie wpisane jest w rdzeń człowieczeństwa.

Najmłodsi uczestnicy, gimnazjaliści i licealiści a także studenci brali udział w licznych wykładach, warsztatach i laboratoriach przygotowanych przez wszystkie wydziały ATH, podczas których z zaciekawieniem zapoznawali się z tajnikami nauki.Zajęcia odbywały się w ramach Akademii Młodych Talentów (dla najmłodszych) oraz w ramach podzielonych w bloki tematyczne wykładów (dla młodzieży).

Na Rynku Starego Miasta, pasjonatów chemii przez parę godzin nieustająco zadziwiali pracownicy naukowi Instytutu Inżynierii Tekstyliów i Materiałów Polimerowych Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska podczas warsztatów „Bawmy się chemią”. Warsztaty te co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Liczne grono odbiorców podczas Pikniku Naukowego miały również warsztaty przygotowane przez Wydział Nauk o Zdrowiu oraz prezentacja motoryzacyjna i robotyczna Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki.
Równie ambitny jak naukowy był program artystyczny Festiwalu. Rozpoczął się już 9 maja, wernisażem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego ASP Warszawa w Galerii Akademickiej ATH.

10 maja odbył się spektakl satyryczno-liryczny pt. „Pociąg pospieszny do miłości” autorstwa Juliusza Wątroby i Sabiny Głuch. W czwartek 11 maja mogliśmy obejrzeć komedię autorstwa Antoniego Czechowa pt. „Wesele” w wykonaniu Koła teatralnego ATH "KurtynA".
Inaugurację swoim występem uświetniła polska piosenkarka, śpiewaczka, mezzosopranistka Izabela Kopeć.

W tym samym dniu, 12 maja, odbył się wyjątkowy koncert, który na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Z Chórem Akademii Techniczno-Humanistycznej wystąpił Stanisław Soyka.
Zdjęcia: Dorota Koperska

Podczas Pikniku Naukowego, 13 maja, wystąpił znany już bielskiej publiczności Big Band Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej.

18. edycja Festiwalu na pewno zaskoczyła niejednego odbiorcę porywającą ofertą programową.
Materiały filmowe:

Dyktando

Inauguracja

prof. Jerzy Bralczyk

O. Maciej Zięba

(R)

 

 
23 maj 2017
Przedstawiciele Fundacji „Dr Clown” w ATH

Dzięki uprzejmości prorektora ds. Studenckich i Kształcenia prof. ATH dr. hab. Czesława Ślusarczyka i prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Humanistyczno-Społecznego dr Justynie Wojciechowskiej w murach Akademii odbyła się niekonwencjonalna prelekcja z udziałem przedstawicieli Fundacja „Dr Clown”. Garderoba prowadzących spotkanie nawiązywała do nazwy organizacji, a właściwie ruchu lekarzy-klaunów któremu patronuje jego pomysłodawca amerykański lekarz, społecznik, aktor Patch Adams.

Czytaj dalej >
19 maj 2017
Siatkarze AZS ATH Bielsko-Biała Wicemistrzami Polski do lat 23

W dniach 28-30.04.2017 roku rozegrano finał rozgrywek o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski do lat 23 w Siatkówce Męskiej. Turniej z udziałem czterech najlepszych drużyn U-23 z Warszawy, Szczecina, Radomia i Bielska-Białej odbył się w Legionowie. W sobotę 29 kwietnia rozegrano półfinały w których Bielsko-Biała pokonało po bardzo zaciętym meczu Warszawę 3-2, a Radom bezproblemowo wygrał z Siatkarzami ze Szczecina 3-0.

Czytaj dalej >
18 maj 2017
A-TECH w czołówce zawodów robotycznych

W ostatnią sobotę, 13 maja, nasi Robotycy Paweł Furdygiel i Piotr Mysiak czyli team A-TECH stawili się na Międzynarodowych Zawodach Robotycznych European Robot Challenge w Opolu. We wspaniałym anturażu Centrum Wystawienniczo-Kongresowego wystawili do konkurencj swoje monstra (i monsterka). 

Czytaj dalej >
17 maj 2017
Koło teatralne zaprasza na spektakl

Studenckie Koło Naukowo-Teatralne "KurtynA" zaprasza na spektakl autorstwa José Watanabe pt. "Antygona". Premiera odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej 18 maja, o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Czytaj dalej >
11 maj 2017
Wykład Andrzeja Franaszka o Zbigniewie Herbercie

Zapraszam na spotkanie z dr. Andrzejem Franaszkiem, które odbędzie się w czwartek 18 maja br. o godz. 10.30-12.00 w sali L120 w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego. Andrzej Franaszek jest znanym krytykiem literackim, wieloletnim redaktorem działu kulturalnego "Tygodnika Powszechnego", członkiem jury literackiej Nagrody Nike.

Czytaj dalej >