Akademia Techniczno-Humanistyczna

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279349 lub 350
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961
NIP: 547-194-37-84
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Identyfikator:
ATH_Bielsko_Bialakonto bieżące:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
(skrót handlowy
Bank Pekao S.A.)
02 12404142 11110000 48278261

Inne konta:
Studia Podyplomowe
21 12404142 11110010 54573476
Kursy
66 12404142 11110010 54573636
Konferencje
73 12404142 11110010 54572831

info.ath.bielsko.pl
Portal informacyjny Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku-Białej
redaktor naczelny:
Małgorzata Skrzypek
tel. 33 8279372
mskrzypek@ath.bielsko.pl

Jedyna publiczna akademicka uczelnia na Podbeskidziu

WBMiI - mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, informatyka
WIMBiŚ - inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, budownictwo, ochrona środowiska, włókiennictwo
WZiT - zarządzanie, transport, socjologia
WHS - filologia polska, filologia słowiańska, filologia angielska, filologia hiszpańska, pedagogika
WNoZ - pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne
Kampus Akademii Techniczno-Humanistycznej mieści się na Błoniach, a więc w rekreacyjnej dzielnicy Bielska-Białej – stolicy Podbeskidzia. Piękne położenie uczelnia dzieli z całym miastem, usytuowanym u podnóża dwóch Beskidów – Małego i Śląskiego. I chyba właśnie z perspektywy kampusu na Błoniach widać to najlepiej. Tuż obok gmachów uczelni biegnie ścieżka, którą w niespełna godzinę można stanąć na szczycie Koziej Górki, obok prowadzą szlaki na Szyndzielnię i Dębowiec. A tylko wąska Brama Wilkowicka z biegnącą rzeką Białką dzieli Akademię od szlaków na Magurkę i Czupel.
Mieszkańcy Bielska-Białej mają więc nie tylko piękne widoki, ale też góry na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wsiąść w jeden z kilku czerwonych autobusów, aby w ciągu kilkunastu minut znaleźć się na beskidzkim szlaku. Na Dębowiec i Szyndzielnię można wjechać kolejką i jeździć na nartach. Na miłośników jednej i dwóch desek czekają również dobrze przygotowane stoki w sąsiednich miejscowościach, przede wszystkim w narciarskiej stolicy Polski – Szczyrku, ale też Wiśle i Ustroniu. Aktywnego wypoczynku można także zażyć nad wodą, jeziorami Międzybrodzkim, Żywieckim, Goczałkowickim, które otaczają Bielsko-Białą.
Miasto wyróżnia także dobra komunikacja, zwłaszcza dojazd do Bielska, czy to pociągiem, czy samochodem. Istniejące drogi szybkiego ruchu łączą miasto z Cieszynem na Zachodzie i centrum Polski na północy, a już wkrótce zakończona zostanie budowa drogi ekspresowej do Żywca. Komunikację miejską zapewnia gęsta sieć transportu autobusowego, do kampusu akademickiego można dojechać m.in. liniami nr 24 i 21.
Obok różnych form turystyki górskiej jest coś, co bielszczanie lubią równie mocno – zakupy. I podobnie, jak w przypadku Beskidów, tak i pod tym względem nie mogą się skarżyć, że nie mają ku temu okazji. Od zwykłych osiedlowych sklepików i supersamów, przez handlową ul. 11 Listopada oraz hipermarkety, po wielkie centra handlowe, gromadzące pod jednym dachem setki butików – w którymkolwiek miejscu Bielska nie staniesz, na pewno będziesz mógł wyjść z rękami pełnymi zakupów.
Życie w Bielsku-Białej to również okazja do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Teatr miejski, kina – także dla bardziej wymagającej publiczności, Bielskie Centrum Kultury z jego koncertami, galerie sztuki – to tylko niektóre propozycje ciekawego spędzenia wolnego czasu. Również liczne kawiarnie, herbaciarnie, puby i kluby stwarzają klimat do spotkań i zabawy w miłym gronie. Warto wskazać zwłaszcza na staromiejski Rynek, odnowiony przed kilku laty, od którego prowadzą trasy wieczornych wypraw ludzi, którzy chcą poczuć ducha miasta.
Bielsko było przez wiele dekad nazywane miastem stu przemysłów ze względu na szczególny klimat do inwestowania i prowadzenia biznesu. W innej skali i w innych warunkach niż przed laty, ale cały czas rozwija się przemysł maszynowy, motoryzacyjny, lotniczy, odzieżowy, prężnie działają firmy branży usługowej. Z miejscowymi zakładami uczelnia współpracuje na wielu polach, tam też znajdują pracę jej absolwenci.
25 kwiecień 2017
Wystąpienia konferencyjne studenta kierunku budownictwo

Podczas IX Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TYGIEL w Lublinie, która odbyła się w dniach 18-19 marca 2017 r. student Bartłomiej Bednarz z kierunku budownictwo wygłosił pod kierunkiem naukowym dra inż. Henryka Żelaznego referat pt. Badania wytrzymałościowe jesionu stosowanego do wykończeń pod kątem wykorzystania go na elementy konstrukcyjne. W obradach uczestniczyło ponad 600 naukowców z wszystkich ośrodków akademickich w Polsce.

Czytaj dalej >
24 kwiecień 2017
Uroczystości 25. rocznicy święceń biskupich ks. bp. Tadeusza Rakoczego

26 kwietnia przypada 25. rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Tadeusza Rakoczego, Doktora Honoris Causa Akademii Techniczno-Humanistycznej i jej wieloletniego przyjaciela. Z tej okazji JE Ksiądz Biskup Roman Pindel Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprasza na uroczyste obchody jubileuszu. Msza śwęta dziękczynna odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 17.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 13. Mszę świętą uświetni występ Chóru ATH. 

Czytaj dalej >
13 kwiecień 2017
Wykład o bankowości spółdzielczej

Szanowni Państwo, 20 kwietnia w sali L227 odbędzie się kolejny wykład w ramach programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Tym razem wykład pt. „Bankowość spółdzielcza w Polsce. Wyróżniki – Misja – Wartości” poprowadzi prof. dr hab. inż. Józef Myrczek. Serdecznie zapraszam wszystkich studentów i pracowników.

Czytaj dalej >
12 kwiecień 2017
Katedra Anglistyki zaprasza na spotkanie z dr. Justinem Battinem

Katedra Anglistyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej serdecznie zaprasza na spotkanie z dr. Justinem Battinem z Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prelekcja w języku angielskim pt. "From das Gestell to Gelassenheit: Our Relationship to the Technological Self" odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku o godz. 10.00 w sali L 318.

Czytaj dalej >
07 kwiecień 2017
Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej zaprasza na wykłady

Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział w Bielsku-Białej zaprasza na dwa wykłady. 11 kwietnia 2017 /wtorek/ o godz. 10:00-11:30 w sali L136 prof. Marek Trombski (wieloletni rektor ATH) wygłosi wykład pt. "Środki ochrony głowy na przykładzie hełmów produkowanych przez Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego". 

Czytaj dalej >