Akademia Techniczno-Humanistyczna

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279349 lub 350
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961
NIP: 547-194-37-84
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Identyfikator:
ATH_Bielsko_Bialakonto bieżące:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
(skrót handlowy
Bank Pekao S.A.)
02 12404142 11110000 48278261

Inne konta:
Studia Podyplomowe
21 12404142 11110010 54573476
Kursy
66 12404142 11110010 54573636
Konferencje
73 12404142 11110010 54572831

info.ath.bielsko.pl
Portal informacyjny Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku-Białej
redaktor naczelny:
Małgorzata Skrzypek
tel. 33 8279372
mskrzypek@ath.bielsko.pl

Jedyna publiczna akademicka uczelnia na Podbeskidziu

WBMiI - mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, informatyka
WIMBiŚ - inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, budownictwo, ochrona środowiska, włókiennictwo
WZiT - zarządzanie, transport, socjologia
WHS - filologia polska, filologia słowiańska, filologia angielska, filologia hiszpańska, pedagogika
WNoZ - pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne

Prof. dr hab. inż. Ryszard Barcik,
Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej


Wiwat nasza Alma Mater! Te słowa radości wypowiadamy w ważnym roku dla Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Dziesięć lat istnienia, to pierwszy tak podniosły jubileusz, który obchodzimy w naszej uczelni. Dokładnie 10 lat temu Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, jedyna wyższa akademicka uczelnia publiczna na Podbeskidziu, rozpoczęła pierwszy rok swojej działalności, kontynuując tradycję ośrodka naukowego, założonego w Bielsku-Białej ponad 40 lat temu. Inaugurując wówczas rok akademicki 2001/2002, jako pracownicy i studenci samodzielnej uczelni publicznej, mieliśmy przed sobą wiele zadań do wykonania, wiele celów do osiągnięcia. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że wiele z tych zadań i celów udało nam się doprowadzić do końca.

W pierwszym roku naszego istnienia posiadaliśmy trzy wydziały oraz siedem kierunków studiów. W chwili obecnej Akademia Techniczno-Humanistyczna to pięć wydziałów, siedemnaście kierunków studiów i 7400 studentów. Liczby te obrazują nasz potencjał i nasze możliwości dydaktyczne oraz naukowo- badawcze. Potwierdzają, że Akademia wsłuchuje się w głosy swojego otoczenia, w głosy regionu. Przede wszystkim w głosy młodych ludzi, którzy pokazują nam swoje oczekiwania, plany i marzenia, jakie chcieliby spełnić w trakcie studiów w naszej uczelni.

W Akademii Techniczno-Humanistycznej dbamy o ciągły rozwój w obszarach: dydaktycznym, naukowo-badawczym i organizacyjnym. Nieustannie poszerzamy naszą ofertę kształcenia. Uruchamiamy nowe kierunki studiów zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami. Badania naukowe realizowane w murach naszej uczelni mają dużą wartość aplikacyjną. Stawiamy na innowacje i transfer technologii z ośrodka akademickiego do szeroko pojętego biznesu. Doskonaleniu podlega także wewnętrzna struktura naszej uczelni. Dostosowujemy jednostki organizacyjne do potrzeb naszych pracowników i studentów. Pragniemy zjednoczyć w Kampusie na Błoniach wszystkie wydziały Akademii.

Rok jubileuszowy to czas dobry nie tylko na wspomnienia, ale przede wszystkim na stawianie sobie nowych celów. Dlatego w tym ważnym roku dla Akademii postawiliśmy sobie strategiczny cel, jako władze rektorskie, pracownicy i studenci, cel przekształcenia Akademii Techniczno- Humanistycznej w uniwersytet. Wierzę, że realizacja tego celu zakończy się w bieżącej dekadzie. Wierzę także, że powstanie pierwszego na Podbeskidziu uniwersytetu będzie spełnieniem oczekiwań pracowników i studentów Akademii, a także całej społeczności naszego regionu. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ambitny jest to cel. Cel, który wymagać będzie zaangażowania całej społeczności akademickiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, jak również lokalnego społeczeństwa, instytucji zewnętrznych, przedstawicieli polityki, biznesu, kultury i mediów. Tylko wspólna praca może przynieść wymierny efekt. Podejmijmy ten trud, aby móc za kilka lat powiedzieć, że w mieście Bielsko-Biała jest uniwersytet, jego duma i wizytówka.

Dziękuję za dotychczasową pracę moim najbliższym współpracownikom. Pracowników i studentów naszej uczelni proszę o dalsze wysiłki i działania na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest rozwój Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku-Białej.

W tym jubileuszowym roku życzę Państwu wielu radosnych chwil ze wspólnego świętowania oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Bielsko-Biała, maj 2011 r.
 
 
20 luty 2017
Uczelnie w obliczu social media

Koło Naukowe Content 3.0 ma zaszczyt zaprosić na szkolenie, na temat: „Uczelnie w obliczu social media: szanse i zagrożenia”, które odbędzie się 28 lutego (wtorek) w sali L318 o godz. 12.15. Spotkanie poprowadzą Paulina Żmijowska i Paweł Dzierza. Zapraszamy wszystkich pracowników oraz studentów, którym są bliskie sprawy mediów społecznościowych.

Czytaj dalej >
10 luty 2017
Dodatkowa tura rekrutacji na studia II stopnia

Do 13 marca trwa dodatkowa tura rekrutacji na studia rozpoczynające się od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017 (tj. od lutego 2017 roku). Można zapisać się na studia II stopnia prowadzone na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki (mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, informatyka). Szczegóły

Czytaj dalej >
30 styczeń 2017
Studenci pedagogiki dla "Kulejących Aniołów"

Studenci 3-go roku pedagogiki studiów stacjonarnych Wydziału Humanistyczno-Społecznego w dniu 26 stycznia przekazali Dzieciom – Podopiecznym Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie pomoce do terapii. Kulejące Anioły – jak same siebie nazywają – podziękowały za życzliwość, zaangażowanie oraz materiały plastyczne, które posłużą do wykonania prac wspierających ich rozwój.

Czytaj dalej >
13 styczeń 2017
Nowa edycja studiów podyplomowych Język angielski w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej

Trwa nabór na nową edycję studiów podyplomowych Język angielski w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej prowadzonych na Wydziale Humanistyczno-Społecznym. Studia podyplomowe trwają 3 semestry i obejmują 360 godzin zajęć dydaktycznych.

Czytaj dalej >
09 styczeń 2017
Wykład w ramach zebrania naukowego Oddziału PTMTS

Bielsko-Bialski Oddział Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej serdecznie zaprasza 11 stycznia o godz. 13.30 na zebranie naukowe, w ramach którego wykład "Nowe możliwości w zakresie pomiarów w diagnostyce maszyn i budownictwie" wygłosi mgr inż. Adam Walusza TESTO, Pruszków. 

Czytaj dalej >