Akademia Techniczno-Humanistyczna

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279349 lub 350
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961
NIP: 547-194-37-84
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Identyfikator:
ATH_Bielsko_Bialakonto bieżące:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
(skrót handlowy
Bank Pekao S.A.)
02 12404142 11110000 48278261

Inne konta:
Studia Podyplomowe
21 12404142 11110010 54573476
Kursy
66 12404142 11110010 54573636
Konferencje
73 12404142 11110010 54572831

info.ath.bielsko.pl
Portal informacyjny Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku-Białej
redaktor naczelny:
Małgorzata Skrzypek
tel. 33 8279372
mskrzypek@ath.bielsko.pl

Jedyna publiczna akademicka uczelnia na Podbeskidziu

WBMiI - mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, informatyka
WIMBiŚ - inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, budownictwo, ochrona środowiska, włókiennictwo
WZiT - zarządzanie, transport, socjologia
WHS - filologia polska, filologia słowiańska, filologia angielska, filologia hiszpańska, pedagogika
WNoZ - pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne

Prof. dr hab. inż. Ryszard Barcik,
Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej


Wiwat nasza Alma Mater! Te słowa radości wypowiadamy w ważnym roku dla Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Dziesięć lat istnienia, to pierwszy tak podniosły jubileusz, który obchodzimy w naszej uczelni. Dokładnie 10 lat temu Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, jedyna wyższa akademicka uczelnia publiczna na Podbeskidziu, rozpoczęła pierwszy rok swojej działalności, kontynuując tradycję ośrodka naukowego, założonego w Bielsku-Białej ponad 40 lat temu. Inaugurując wówczas rok akademicki 2001/2002, jako pracownicy i studenci samodzielnej uczelni publicznej, mieliśmy przed sobą wiele zadań do wykonania, wiele celów do osiągnięcia. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że wiele z tych zadań i celów udało nam się doprowadzić do końca.

W pierwszym roku naszego istnienia posiadaliśmy trzy wydziały oraz siedem kierunków studiów. W chwili obecnej Akademia Techniczno-Humanistyczna to pięć wydziałów, siedemnaście kierunków studiów i 7400 studentów. Liczby te obrazują nasz potencjał i nasze możliwości dydaktyczne oraz naukowo- badawcze. Potwierdzają, że Akademia wsłuchuje się w głosy swojego otoczenia, w głosy regionu. Przede wszystkim w głosy młodych ludzi, którzy pokazują nam swoje oczekiwania, plany i marzenia, jakie chcieliby spełnić w trakcie studiów w naszej uczelni.

W Akademii Techniczno-Humanistycznej dbamy o ciągły rozwój w obszarach: dydaktycznym, naukowo-badawczym i organizacyjnym. Nieustannie poszerzamy naszą ofertę kształcenia. Uruchamiamy nowe kierunki studiów zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami. Badania naukowe realizowane w murach naszej uczelni mają dużą wartość aplikacyjną. Stawiamy na innowacje i transfer technologii z ośrodka akademickiego do szeroko pojętego biznesu. Doskonaleniu podlega także wewnętrzna struktura naszej uczelni. Dostosowujemy jednostki organizacyjne do potrzeb naszych pracowników i studentów. Pragniemy zjednoczyć w Kampusie na Błoniach wszystkie wydziały Akademii.

Rok jubileuszowy to czas dobry nie tylko na wspomnienia, ale przede wszystkim na stawianie sobie nowych celów. Dlatego w tym ważnym roku dla Akademii postawiliśmy sobie strategiczny cel, jako władze rektorskie, pracownicy i studenci, cel przekształcenia Akademii Techniczno- Humanistycznej w uniwersytet. Wierzę, że realizacja tego celu zakończy się w bieżącej dekadzie. Wierzę także, że powstanie pierwszego na Podbeskidziu uniwersytetu będzie spełnieniem oczekiwań pracowników i studentów Akademii, a także całej społeczności naszego regionu. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ambitny jest to cel. Cel, który wymagać będzie zaangażowania całej społeczności akademickiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, jak również lokalnego społeczeństwa, instytucji zewnętrznych, przedstawicieli polityki, biznesu, kultury i mediów. Tylko wspólna praca może przynieść wymierny efekt. Podejmijmy ten trud, aby móc za kilka lat powiedzieć, że w mieście Bielsko-Biała jest uniwersytet, jego duma i wizytówka.

Dziękuję za dotychczasową pracę moim najbliższym współpracownikom. Pracowników i studentów naszej uczelni proszę o dalsze wysiłki i działania na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest rozwój Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku-Białej.

W tym jubileuszowym roku życzę Państwu wielu radosnych chwil ze wspólnego świętowania oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Bielsko-Biała, maj 2011 r.
 
 
25 kwiecień 2017
Wystąpienia konferencyjne studenta kierunku budownictwo

Podczas IX Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TYGIEL w Lublinie, która odbyła się w dniach 18-19 marca 2017 r. student Bartłomiej Bednarz z kierunku budownictwo wygłosił pod kierunkiem naukowym dra inż. Henryka Żelaznego referat pt. Badania wytrzymałościowe jesionu stosowanego do wykończeń pod kątem wykorzystania go na elementy konstrukcyjne. W obradach uczestniczyło ponad 600 naukowców z wszystkich ośrodków akademickich w Polsce.

Czytaj dalej >
24 kwiecień 2017
Uroczystości 25. rocznicy święceń biskupich ks. bp. Tadeusza Rakoczego

26 kwietnia przypada 25. rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Tadeusza Rakoczego, Doktora Honoris Causa Akademii Techniczno-Humanistycznej i jej wieloletniego przyjaciela. Z tej okazji JE Ksiądz Biskup Roman Pindel Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprasza na uroczyste obchody jubileuszu. Msza śwęta dziękczynna odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 17.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 13. Mszę świętą uświetni występ Chóru ATH. 

Czytaj dalej >
13 kwiecień 2017
Wykład o bankowości spółdzielczej

Szanowni Państwo, 20 kwietnia w sali L227 odbędzie się kolejny wykład w ramach programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Tym razem wykład pt. „Bankowość spółdzielcza w Polsce. Wyróżniki – Misja – Wartości” poprowadzi prof. dr hab. inż. Józef Myrczek. Serdecznie zapraszam wszystkich studentów i pracowników.

Czytaj dalej >
12 kwiecień 2017
Katedra Anglistyki zaprasza na spotkanie z dr. Justinem Battinem

Katedra Anglistyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej serdecznie zaprasza na spotkanie z dr. Justinem Battinem z Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prelekcja w języku angielskim pt. "From das Gestell to Gelassenheit: Our Relationship to the Technological Self" odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku o godz. 10.00 w sali L 318.

Czytaj dalej >
07 kwiecień 2017
Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej zaprasza na wykłady

Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział w Bielsku-Białej zaprasza na dwa wykłady. 11 kwietnia 2017 /wtorek/ o godz. 10:00-11:30 w sali L136 prof. Marek Trombski (wieloletni rektor ATH) wygłosi wykład pt. "Środki ochrony głowy na przykładzie hełmów produkowanych przez Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego". 

Czytaj dalej >