Akademia Techniczno-Humanistyczna

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279349 lub 350
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961
NIP: 547-194-37-84
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Identyfikator:
ATH_Bielsko_Bialakonto bieżące:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
(skrót handlowy
Bank Pekao S.A.)
02 12404142 11110000 48278261

Inne konta:
Studia Podyplomowe
21 12404142 11110010 54573476
Kursy
66 12404142 11110010 54573636
Konferencje
73 12404142 11110010 54572831

info.ath.bielsko.pl
Portal informacyjny Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku-Białej
redaktor naczelny:
Małgorzata Skrzypek
tel. 33 8279372
mskrzypek@ath.bielsko.pl

Jedyna publiczna akademicka uczelnia na Podbeskidziu

WBMiI - mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, informatyka
WIMBiŚ - inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, budownictwo, ochrona środowiska, włókiennictwo
WZiT - zarządzanie, transport, socjologia, analityka i komunikacja w biznesie
WHS - filologia polska, filologia słowiańska, filologia angielska, filologia hiszpańska, pedagogika
WNoZ - pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne

Prof. dr hab. inż. Ryszard Barcik,
Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej


Wiwat nasza Alma Mater! Te słowa radości wypowiadamy w ważnym roku dla Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Dziesięć lat istnienia, to pierwszy tak podniosły jubileusz, który obchodzimy w naszej uczelni. Dokładnie 10 lat temu Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, jedyna wyższa akademicka uczelnia publiczna na Podbeskidziu, rozpoczęła pierwszy rok swojej działalności, kontynuując tradycję ośrodka naukowego, założonego w Bielsku-Białej ponad 40 lat temu. Inaugurując wówczas rok akademicki 2001/2002, jako pracownicy i studenci samodzielnej uczelni publicznej, mieliśmy przed sobą wiele zadań do wykonania, wiele celów do osiągnięcia. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że wiele z tych zadań i celów udało nam się doprowadzić do końca.

W pierwszym roku naszego istnienia posiadaliśmy trzy wydziały oraz siedem kierunków studiów. W chwili obecnej Akademia Techniczno-Humanistyczna to pięć wydziałów, siedemnaście kierunków studiów i 7400 studentów. Liczby te obrazują nasz potencjał i nasze możliwości dydaktyczne oraz naukowo- badawcze. Potwierdzają, że Akademia wsłuchuje się w głosy swojego otoczenia, w głosy regionu. Przede wszystkim w głosy młodych ludzi, którzy pokazują nam swoje oczekiwania, plany i marzenia, jakie chcieliby spełnić w trakcie studiów w naszej uczelni.

W Akademii Techniczno-Humanistycznej dbamy o ciągły rozwój w obszarach: dydaktycznym, naukowo-badawczym i organizacyjnym. Nieustannie poszerzamy naszą ofertę kształcenia. Uruchamiamy nowe kierunki studiów zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami. Badania naukowe realizowane w murach naszej uczelni mają dużą wartość aplikacyjną. Stawiamy na innowacje i transfer technologii z ośrodka akademickiego do szeroko pojętego biznesu. Doskonaleniu podlega także wewnętrzna struktura naszej uczelni. Dostosowujemy jednostki organizacyjne do potrzeb naszych pracowników i studentów. Pragniemy zjednoczyć w Kampusie na Błoniach wszystkie wydziały Akademii.

Rok jubileuszowy to czas dobry nie tylko na wspomnienia, ale przede wszystkim na stawianie sobie nowych celów. Dlatego w tym ważnym roku dla Akademii postawiliśmy sobie strategiczny cel, jako władze rektorskie, pracownicy i studenci, cel przekształcenia Akademii Techniczno- Humanistycznej w uniwersytet. Wierzę, że realizacja tego celu zakończy się w bieżącej dekadzie. Wierzę także, że powstanie pierwszego na Podbeskidziu uniwersytetu będzie spełnieniem oczekiwań pracowników i studentów Akademii, a także całej społeczności naszego regionu. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ambitny jest to cel. Cel, który wymagać będzie zaangażowania całej społeczności akademickiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, jak również lokalnego społeczeństwa, instytucji zewnętrznych, przedstawicieli polityki, biznesu, kultury i mediów. Tylko wspólna praca może przynieść wymierny efekt. Podejmijmy ten trud, aby móc za kilka lat powiedzieć, że w mieście Bielsko-Biała jest uniwersytet, jego duma i wizytówka.

Dziękuję za dotychczasową pracę moim najbliższym współpracownikom. Pracowników i studentów naszej uczelni proszę o dalsze wysiłki i działania na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest rozwój Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku-Białej.

W tym jubileuszowym roku życzę Państwu wielu radosnych chwil ze wspólnego świętowania oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Bielsko-Biała, maj 2011 r.
 
 
23 maj 2017
Przedstawiciele Fundacji „Dr Clown” w ATH

Dzięki uprzejmości prorektora ds. Studenckich i Kształcenia prof. ATH dr. hab. Czesława Ślusarczyka i prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Humanistyczno-Społecznego dr Justynie Wojciechowskiej w murach Akademii odbyła się niekonwencjonalna prelekcja z udziałem przedstawicieli Fundacja „Dr Clown”. Garderoba prowadzących spotkanie nawiązywała do nazwy organizacji, a właściwie ruchu lekarzy-klaunów któremu patronuje jego pomysłodawca amerykański lekarz, społecznik, aktor Patch Adams.

Czytaj dalej >
19 maj 2017
Siatkarze AZS ATH Bielsko-Biała Wicemistrzami Polski do lat 23

W dniach 28-30.04.2017 roku rozegrano finał rozgrywek o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski do lat 23 w Siatkówce Męskiej. Turniej z udziałem czterech najlepszych drużyn U-23 z Warszawy, Szczecina, Radomia i Bielska-Białej odbył się w Legionowie. W sobotę 29 kwietnia rozegrano półfinały w których Bielsko-Biała pokonało po bardzo zaciętym meczu Warszawę 3-2, a Radom bezproblemowo wygrał z Siatkarzami ze Szczecina 3-0.

Czytaj dalej >
18 maj 2017
A-TECH w czołówce zawodów robotycznych

W ostatnią sobotę, 13 maja, nasi Robotycy Paweł Furdygiel i Piotr Mysiak czyli team A-TECH stawili się na Międzynarodowych Zawodach Robotycznych European Robot Challenge w Opolu. We wspaniałym anturażu Centrum Wystawienniczo-Kongresowego wystawili do konkurencj swoje monstra (i monsterka). 

Czytaj dalej >
17 maj 2017
Koło teatralne zaprasza na spektakl

Studenckie Koło Naukowo-Teatralne "KurtynA" zaprasza na spektakl autorstwa José Watanabe pt. "Antygona". Premiera odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej 18 maja, o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Czytaj dalej >
11 maj 2017
Wykład Andrzeja Franaszka o Zbigniewie Herbercie

Zapraszam na spotkanie z dr. Andrzejem Franaszkiem, które odbędzie się w czwartek 18 maja br. o godz. 10.30-12.00 w sali L120 w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego. Andrzej Franaszek jest znanym krytykiem literackim, wieloletnim redaktorem działu kulturalnego "Tygodnika Powszechnego", członkiem jury literackiej Nagrody Nike.

Czytaj dalej >