Akademia Techniczno-Humanistyczna

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279349 lub 350
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961
NIP: 547-194-37-84
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Identyfikator:
ATH_Bielsko_Bialakonto bieżące:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
(skrót handlowy
Bank Pekao S.A.)
02 12404142 11110000 48278261

Inne konta:
Studia Podyplomowe
21 12404142 11110010 54573476
Kursy
66 12404142 11110010 54573636
Konferencje
73 12404142 11110010 54572831

info.ath.bielsko.pl
Portal informacyjny Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku-Białej
redaktor naczelny:
Małgorzata Skrzypek
tel. 33 8279372
mskrzypek@ath.bielsko.pl

Jedyna publiczna akademicka uczelnia na Podbeskidziu

WBMiI - mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, informatyka
WIMBiŚ - inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, budownictwo, ochrona środowiska, włókiennictwo
WZiT - zarządzanie, transport, socjologia
WHS - filologia polska, filologia słowiańska, filologia angielska, filologia hiszpańska, pedagogika
WNoZ - pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne

W poniedziałek 16 listopada 2015 odbyła się już szósta edycja interdyscyplinarnej konferencji medialnej, organizowanej przez Katedrę Nauk Ekonomicznych i Społecznych oraz Katedrę Anglistyki, tym razem pod tytułem „Rzeczywistość w mediach - media w rzeczywistości”. Gościliśmy przedstawicieli prasy, radia, telewizji, instytucji i organizacji medialnych oraz wielu ośrodków naukowych z Polski.

Referaty wygłosili naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Ignatianum w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

W sesji pierwszej Tadeusz Sznajderski zapoznał słuchaczy z koncepcją mediów w ujęciu klasyka Marshalla McLuhana. Następnie Krzysztof Piróg w oparciu o badania własne starał się odpowiedzieć na pytanie czego możemy dowiedzieć się o mediach na podstawie analizy zaproszeń do wieczornych telewizyjnych programów publicystycznych. Patrycja Bałdys oraz Katarzyna Piątek eksplorowały zagadnienia związane z pamięcią zbiorową i polityką pamięci w erze mediów. Uszczegółowienie tematu stanowił referat Emilii Kotnis-Górki omawiający rolę lokalnych mediów w przekazywaniu wiedzy historycznej. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk przybliżyła działalność elitarnego czasopisma Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii „Technika i Nauka” promujących nie tylko myśl naukową ale też pielęgnujących polską tożsamość za granicami.


Zdjęcia: archiwum Katedry Nauk Ekonomicznych i Społecznych

W sesji drugiej Daria Czarnecka poddała analizie zagraniczne przekazy medialne dotyczące obozów zagłady. Salvio Ando starał się ukazać jak panika medialna, nie tylko przedstawia złożoną walkę pokoleniową, ale reprezentuje przede wszystkim wyraźny limit w konstrukcji programów szkolnych oraz przyjętych metod dydaktycznych. Karolina Wojtasik przybliżyła słuchaczom aspekty związane z życiem codziennym na terenach tzw. Państwa Islamskiego w przekazie medialnym oficjalnych mediów ISIS. Kontrapunkt dla tego wystąpienia stanowił referat Bożeny Pękali analizujący wizerunek konfliktu w Syrii i problemu uchodźców w programach informacyjnych i mediach społecznościowych.

W kolejnej sesji referaty koncentrowały się na różnych aspektach mediów w ich bardziej już rozrywkowej formule. Olga Dąbrowska-Cendrowska starała się odpowiedzieć na pytane czy magazyny potrzebują dziennikarzy? Ewelina Tyc zobrazowała, na czym polega fenomen programów śniadaniowych, które próbują imitować poranną rzeczywistość. Lilianna Dorak-Wojakowska poddała analizie zjawiska przenikania idei teatru i teatralności do sieciowo-internetowej kultury. Paulina Żmijowska pochyliła się nad fenomenem ‘komunikatu chwili’.

We współczesnym świecie media stały się niekwestionowanym pośrednikiem w społecznej percepcji rzeczywistości. Wypełniają one szereg zadań: od jej opisywania, komentowania i demaskowania do ‘upiększania’ i niekiedy, przeinaczania. Referenci zaprezentowali całą gamę tematów wpisujących się w tę „medialną rzeczywistość”.


Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji zarówno referentom, publiczności jak i współorganizatorom. Zachęcamy do lektury rocznika „Media i Społeczeństwo” wydawanego w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Skrót relacji z konferencji
 

Katarzyna Piątek
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
 

26 kwiecień 2017
Pozytywny wizerunek na rynku pracy- szkolenie

9 maja w Inkubatorach AIP odbędzie się szkolenie "Kreowanie wizerunku na rynku pracy", na którym studenci dowiedzą się jak świadomie kreować swój wizerunek, czego oczekują pracodawcy i w jaki sposób zwiększyć szanse na
otrzymanie wymarzonego stanowiska. 

Czytaj dalej >
26 kwiecień 2017
Finałowy turniej o młodzieżowe mistrzostwo Polski U-23

Już w najbliższy weekend w Legionowie odbędzie się finałowy turniej o młodzieżowe mistrzostwo Polski U-23. Cztery najlepsze młodzieżowe zespoły siatkarzy powalczą o medale mistrzostw Polski U-23. Drużyny pojawią się w Legionowie w piątek, na kiedy to zaplanowane zostały treningi w Arenie Legionowo (ul. Chrobrego 50 B), gdzie odbędzie się mistrzowski turniej. Wszystkich miłośników siatkówki serdecznie zapraszamy do Areny Legionowo.

Czytaj dalej >
25 kwiecień 2017
Wystąpienia konferencyjne studenta kierunku budownictwo

Podczas IX Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TYGIEL w Lublinie, która odbyła się w dniach 18-19 marca 2017 r. student Bartłomiej Bednarz z kierunku budownictwo wygłosił pod kierunkiem naukowym dra inż. Henryka Żelaznego referat pt. Badania wytrzymałościowe jesionu stosowanego do wykończeń pod kątem wykorzystania go na elementy konstrukcyjne. W obradach uczestniczyło ponad 600 naukowców z wszystkich ośrodków akademickich w Polsce.

Czytaj dalej >
24 kwiecień 2017
Uroczystości 25. rocznicy święceń biskupich ks. bp. Tadeusza Rakoczego

26 kwietnia przypada 25. rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Tadeusza Rakoczego, Doktora Honoris Causa Akademii Techniczno-Humanistycznej i jej wieloletniego przyjaciela. Z tej okazji JE Ksiądz Biskup Roman Pindel Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprasza na uroczyste obchody jubileuszu. Msza śwęta dziękczynna odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 17.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 13. Mszę świętą uświetni występ Chóru ATH. 

Czytaj dalej >
13 kwiecień 2017
Wykład o bankowości spółdzielczej

Szanowni Państwo, 20 kwietnia w sali L227 odbędzie się kolejny wykład w ramach programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Tym razem wykład pt. „Bankowość spółdzielcza w Polsce. Wyróżniki – Misja – Wartości” poprowadzi prof. dr hab. inż. Józef Myrczek. Serdecznie zapraszam wszystkich studentów i pracowników.

Czytaj dalej >